درود!

سلام به تمام دوستداران ادبیات گمانه زن مخصوصا علمی تخیلی امیدوارم حالتون خوب باشه و روبه پیشرفت باشید.    خب به عنوان اولین پست سایت میخوام یک چیزهایی رو درباره دنیای وسیع علمی تخیلی روشن کنم تا بعد برسیم سراغ بقیه مطالب

خب اول از همه بهتره بگم من اینجا میخوام درباره داستان های علمی تخیلی حرف بزنم نه سینمای علمی تخیلی(بعدا درباره اونم پست خواهم گذاشت) خب حالا میرسیم به گزینه هایی که باعث تفاوت علمی تخیلی با سایر ژانر های گمانه زن از جمله فانتزی میشود.:

1-تعریف کردن ژانر:

اگر به دنبال تعریف واحدی از علمی تخیلی هستید الکی وقتتان را تلف نکنید تنها ژانری که با وجود نبود تعریف کلی دچار گسستگی نمیشود همین علمی تخیلی است منظور از گسستگی نابود شدن نیست بلکه منظورم این است که کسی آن را با ژانر دیگری اشتباه نمیگیرد. اگر داستانی از ژانر علمی تخیلی و داستانی از ژانر فانتزی را بخوانید کاملا متوجه تفاوت های آن ها میشوید با اینکه تا کنون تعریف های نزدیک به فانتزی زیادی از علمی تخیلی نگاشته و یا گفته شده است.

2-خوانندگان آن نمیدانند دنبال چه هستند:

یک جا متنی درباره علمی تخیلی میخواندم که پاراگرافی از آن نوشته بسیار منو جذب کرد و فکر کنم این یکی از آن چیزهایی است که تفاوت زیادی بین علمی تخیلی و بقیه ژانر ها به وجود می آورد متن آن نوشته با اندکی تغییر از این قرار بود:

حالا بیاید یک چیز دیگر را در نظر بگیریم فرض کنید شما یک خواننده داستان های کمیک استریپ هستید انتظارتان از داستان چیست؟در آن دنبال چه میگردید؟ خب جواب واضح است نقاشی و نوشته هایی با فونت کمیک! به دنبال ابر قهرمانان و ابر شروران حالا فرض کنید خواننده داستان های عاشقانه هستید در آن به دنبال چه میگردید؟ باز هم جواب معلوم است صحنه های رمانتیک و دیالوگ های احساسی و شاید هم آمیزش! بیاید یک چیز دیگر را امتحان کنیم شما یک خواننده داستان های وسترن هستید انتظارتان از نویسنده چیست؟ اسب کلاه تفنگ و کابوی های غرب وحشی

ولی در رابطه با علمی تخیلی چی؟ مانند من فرض کنید حالا یک خواننده داستان های علمی تخیلی هستید دنبال چه هستید؟ داستان های فضایی؟ تبدیل شوندگان؟ نابودی زمین؟ خیر افراد زیادی هستند که فقط با نوشته های مایکل کرایتون علمی تخیلی را درک میکنند. خیلی ها هم با نوشته های ژول ورن و دور دنیا در هشتاد روز.

میبینید؟ معلوم نیست خوانندگان علمی تخیلی دنبال چه چیزی هستند!

حالا چند نکته برای بهتر شناسوندن داستان های علمی تخیلی به مخاطبان:

1-خواهشا علمی تخیلی رو با فانتزی اشتباه نگیرید

معمولا وقتی به کتاب فروشی ها یا کتابخانه ها میروم و به مسئول آنجا میگویم لطفا چندتا کتاب علمی تخیلی معرفی کنید که تو مغازتون دارید(یا کتابخونتون) او هم سریع میگوید بله بله منتظر باشید و وقتی برمیگردد با کتاب هایی از جمله وارکرفت و هری پاتر و کتاب هایی از این قبیل به استقبالم می آید در کل میخواهم بگویم ژانر فانتزی (متاسفانه)

بدجور صدا کرده و شده محبوب ترین ژانر ادبیات گمانه زن و این به کتابخونه ها و کتاب فروشی ها هم رخنه کرده و کتاب های علمی تخیلی آنجا بین خیل عظیم کتاب های جادویی و فانتزی گم شده اند(مخصوصا در ایران) خواهشا یک بار برای همیشه به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید انسانی با کار گذاشتن تراشه ای در مغزش یا خوردن قرصی به هوش بسیار بالایی دست پیدا کند خب این میشود علمی تخیلی ولی حالا اگر همان انسان با خوردن معجون یا خواندن ورد به هوش بسیار بالایی دست پیدا کند میشود فانتزی! خواهشا تفاوت هارو درک کنید

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها